Педагогічна рада – семінар «Розвиток компетентностей учасників освітнього процесу – умова досягнення якісної освіти»
Освіта, яка не вчить жити успішно в сучасному світі, не має ніякої цінності. Кожен із нас приходить у життя із природженою здатністю жити щасливо і успішно. А ми повинні збагатити цю здатність знаннями і навичками, які б допомогли нам реалізувати її якомога ефективніше.
Р. Т. Кіосакі
Досвід управлінської діяльності показує, що підвищенню професійної компетентності педагогів, зростанню їх творчої ініціативи, визначенню педагогічних орієнтирів у роботі всього закладу, сприяють інтерактивні форми методичної роботи. Для них характерні відсутність жорсткої регламентації діяльності, значне розширення інформаційного поля, модернізація соціальних функцій педагога, створення атмосфери стимулювання педагогічної творчості. Саме інтерактивні форми роботи розвивають творчі й дослідницькі навички, базуються на педагогічній взаємодії, дають можливість кожному відчувати свою успішність та інтелектуальну спроможність.
З метою підвищення мотивації професійної діяльності учасників 29 березня 2023 року відбулося засідання тематичної педагогічної ради.
Педагоги обговорили шляхи реалізації компетентнісного підходу в освітньому процесі, які передбачають дотримання низки дидактичних умов. Перша з них полягає в чіткому усвідомленні учасниками навчального процесу дидактичної специфіки, закладеної в поняття «компетентність» як педагогічної категорії, яка може характеризувати як певний етап в освітньому процесі, так і його кінцевий результат — результат освіти. Поділилися досвідом щодо формування на уроках як ключових компетентностей, так і галузевих.
Кожен етап був діяльнісний з використанням інтерактивних вправ: «Криголам», «Золота рибка», «Мозковий штурм», «Правильно – неправильно», «Я – хороший», тощо. Результатом спільної роботи була робота в групах – складання проекту шкільної програми «Формуємо компетентності».
Не претендуючи на повне вирішення поставленої на семінарі проблеми, ми намагалися сьогодні за допомогою теоретичного і практичного матеріалу довести актуальність та зважити проблеми компетентнісного навчання.
Формування компетентності учнів, їх здатності мобілізувати знання у реальній життєвій ситуації – найактуальніша проблема сучасної школи. Тому педагогам потрібно зосередити зусилля на переосмисленні концептуальних засад сучасної школи, посиленні її компетентнісної спрямованості, суть якої полягає в переорієнтації від загальноосвітньої спрямованості до освоєння способів швидкої адекватної інтеграції в українське суспільство.
Лариса СЬОМАК, директор Пляшевського ліцею